Rzut karny Calverta-Lewina daje Evertonowi remis z Newcastle

Estimated read time 4 min read

Na St. James‘ Park wierni Evertonu odetchnęli z ulgą, gdy Dominic Calvert-Lewin wykorzystał rzut karny podyktowany w doliczonym czasie gry za dramatyczny remis 1:1 z Newcastle United. The Toffees, bez zwycięstwa w 13 meczach Premier League, przedłużyli swój niechciany rekord, ale przede wszystkim przesunęli się o cztery punkty od strefy spadkowej.

Tanie Koszulki Piłkarskie Newcastle United, podbudowane niedawnym odrodzeniem pod wodzą Eddiego Howe’a, wcześnie objęło prowadzenie za sprawą będącego w formie Alexandra Isaka. Szwedzki napastnik kontynuował swoją imponującą passę bramkową, zostawiając Jarrada Branthwaite’a martwego, a następnie oddając precyzyjny strzał w dolny róg bramki. Isak był stałym wrogiem Evertonu, pokazując swoją jakość przez całą pierwszą połowę.

Pomimo kontrolowania dużej części pierwszych 45 minut, Newcastle nie zdołało wykorzystać swojej dominacji. Jordan Pickford, w inspirującej formie dla Evertonu, nie pozwolił Isakowi na drugą bramkę, podczas gdy Jacob Murphy i Sean Longstaff również zmarnowali obiecujące okazje. Tanie Koszule Piłkarskie Everton Seana Dyche’a, znany ze swojej zdecydowanej obrony, pozostał konkurencyjny, ale brakowało mu rytmu w ataku.

Druga połowa odzwierciedlała pierwszą, a Newcastle dążyło do zdobycia potencjalnie decydującego drugiego gola. Odbita główka Tarkowskiego odbiła się od poprzeczki Evertonu, a sprytnie rozegrany rzut wolny znalazł Dana Burna na tylnym słupku, tylko po to, by wąski offside przeciwko Isakowi wykluczył bramkę.

Tanie Koszule Piłkarskie Everton

Zestawy Piłkarskie

Dyche, zdesperowany, by przełamać passę Evertonu, zdecydował się na potrójną zmianę w drugiej połowie. Ryzyko prawie się opłaciło, gdy James Garner, jeden z wprowadzonych graczy, uderzył w drewniany słupek mocnym strzałem. Jednak zmiana ta odsłoniła również defensywę Evertonu, tworząc więcej miejsca dla Newcastle. Isak prawie podwoił swoje prowadzenie po leniwym biegu Harveya Barnesa, ale Vitalii Mykolenko wykonał kluczowy blok w ostatniej chwili, aby powstrzymać Szweda.

Kluczowy moment meczu nastąpił w ostatnich minutach. Rezerwowy Paul Dummett, zastępujący kontuzjowanego Lewisa Halla, niezdarnie powalił Ashleya Younga w polu karnym. Po krótkiej kontroli VAR przyznano rzut karny, ku wielkiemu przerażeniu kibiców gospodarzy. Calvert-Lewin, który po raz pierwszy od października wszedł na boisko po długiej bramkowej posusze, utrzymał nerwy na wodzy. Pomimo tego, że Martin Dubravka wyciągnął rękę do strzału, piłka wpadła do siatki, wywołując radosne świętowanie wśród podróżujących kibiców Koszulka Piłkarska Everton.

Decyzja o rzucie karnym sprawiła, że Eddie Howe był sfrustrowany. „To jeden z tych, które mogły pójść w obie strony“ – ubolewał. Przyznając, że zmiany w grze miały wpływ na obie strony, Howe żałował późnej porażki, która kosztowała Newcastle zwycięstwo.

Dla Dyche’a punkt był bardzo potrzebną deską ratunku. „Chłopaki to widzieli, nie angażują się, bo im nie wolno“ – powiedział, odnosząc się do kontrowersyjnej decyzji o rzucie karnym. „Z pewnością zasłużyliśmy na punkt po występie w drugiej połowie“. Remis może przedłużyć passę Evertonu bez zwycięstwa, ale daje promyk nadziei na walkę o przetrwanie.

Ten mecz był mikrokosmosem obecnej sytuacji obu drużyn. Newcastle, pod wodzą Howe’a, gra atrakcyjny, atakujący futbol, ale brak bezwzględności przed bramką kosztował ich cenne punkty. I odwrotnie, Everton pokazał swoją charakterystyczną odporność w defensywie, ale walczył ofensywnie aż do incydentu z karnym. Ponieważ sezon Premier League wkracza w końcową fazę, obie strony będą chciały zaradzić swoim niedociągnięciom, aby osiągnąć swoje cele.